Z jakich stopów są wykonywane mosty i korony?Most i korona to te elementy zębowe, które pozwalają pacjentom zachować piękne uzębienie. Aby były trwałe i bezpieczne, powinny zostać wykonane z odpowiednich materiałów. Jakie kroki należy przejść, aby wykonać koronę i most? Które stopy należy wziąć pod uwagę podczas produkcji tych rozwiązań protetycznych? Kiedy warto rozważyć stworzenie korony lub mostu na zębie?

 

Jak tworzy się korony i mosty protetyczne?

Każdy człowiek chciałby mieć zawsze piękny uśmiech. Niestety w wyniku rozmaitych przeciwności losu i chorób niektórzy tracą swoje zęby. Czy wówczas trzeba ratować się sztuczną szczęką, czy problem można rozwiązać w inny sposób? Okazuje się, że z pomocą mogą przyjść mosty i korony protetyczne.

Zanim protetyk przejdzie do tworzenia koron i mostów, powinno się stworzyć dokładny plan leczenia pacjenta. Podczas tego etapu należy wybrać rodzaj korony lub mostu protetycznego. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie można wykonać z następujących surowców:

  • metalu w połączeniu z porcelaną — tutaj główną rolę odgrywa stal stomatologiczna, którą odlewa się indywidualnie dla każdego zęba. Następnie do metalowego odlewu dopasowuje się porcelanę, która ukrywa metal, nadając całości estetyczny wygląd;
  • ceramiki — jest to surowiec wysoce estetyczny. Dzięki temu, że nie stosuje się metalowej podbudowy, zarówno most, jak i korona są nie do odróżnienia od prawdziwych zębów;
  • kompozytu — ten stosowany jest jako rozwiązanie tymczasowe. Uzupełnienie uzębienia wykonuje się pomiędzy etapem szlifowania a ostatecznym założeniem korony lub mostu.

Wspomniane wyżej rozwiązania pozwalają sprawić, że pacjent na nowo może cieszyć się pięknym i lśniący uzębieniem, co nie jest bez znaczenia dla wielu osób.


Wróć do bloga