Miękkie i twarde. Rodzaje wosków modelowychWoski stosowane w stomatologii przeznaczone są jako materiał wyciskowy w obszarze jamy ustnej. Wskazane rozwiązanie ma zastosowanie w przypadku zdecydowanej większości uzupełnień protetycznych. Wyróżnia się kilka rodzajów wosków laboratoryjnych, a mianowicie modelowe, pomocnicze, a także wyciskowe. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jakie są rodzaje wosków modelowych.


Jakie wyróżnia się rodzaje wosków modelowych?

Woski modelowe mogą być czerwone, różowe, żółte, a także białe. Zasadnicze znaczenie mają woski wykorzystywane do tworzenia płyty protezy. Natomiast modelowe woski odlewowe dzieli się na zielone, czarne, a także granatowe.

Inna klasyfikacja uwzględnia podział preparatów na miękkie, średnie i twarde. Pierwsze pozwalają na kształtowanie brzegów i licówek. Drugie dotyczą modeli przymierzanych w jamie ustnej w temperaturze umiarkowanej. Woski twarde mają zastosowanie w klimacie tropikalnym.


Zastosowanie wosków modelowych

Woski modelowe pozwalają na ustawianie zębów w celu późniejszej zmiany wosku na materiał akrylowy. Co więcej, wykorzystywane są do wstępnego modelowania przęseł mostów i innych prac pomocniczych. Wosk modelowy czerwony lub różowy powinien mieć odpowiednie właściwości fizyczne. Jest to ważne, gdyż nie może on ulec zniekształceniu w temperaturze, jaka panuje w jamie ustnej. Preparat musi być trwały i wytrzymały. Wosk modelowy żółty i biały używany jest do kształtowania zębów, koron, a także licówek. Przy zastosowaniu wosku odlewowego można tworzyć bryły przy odlewach modelowych, a także konstrukcje woskowe takie jak na przykład szkielet ruchomych protez.


Wróć do bloga