Jakie normy muszą spełniać zęby akrylowe?Przepisy obowiązują w niemalże każdej branży, również w środowisku medycznym. Międzynarodowe normy obejmują między innymi zasady produkcji oraz właściwości zębów akrylowych wykorzystywanych do tworzenia protez stomatologicznych. Jakie normy muszą spełniać te zęby, żeby były dopuszczone do stosowania przez pacjentów?

 

Normy międzynarodowe dotyczące zębów akrylowych

Polskie i europejskie przepisy w sektorze zdrowia dotyczą również branży stomatologicznej. Norma PN-EN 22112:2017-12 dotyczy zębów sztucznych do protez dentystycznych. To właśnie w niej określono klasyfikację oraz wymagania dotyczące zębów wykonanych z polimerów syntetycznych i zębów ceramicznych, które produkuje się do tworzenia protez stomatologicznych. Norma PN-EN ISO 7491:2002 dotyczy natomiast metod oznaczania trwałości barwy materiałów stomatologicznych poddawanych działaniu światła i wody. Jeśli produkowane zęby akrylowe spełniają te normy, można być pewnym ich jakości oraz bezpiecznie je stosować. Świadomość stosowania wysokojakościowych materiałów stomatologicznych dotyczy zarówno protetyków zajmujących się wykonaniem protez zębowych, jak i pacjentów, którzy te protezy noszą.

 

Protezy akrylowe - charakterystyka

Po spełnieniu wyżej określonych norm zęby akrylowe w protezach posiadają anatomiczne kształty i wyróżniają się trwałym kolorem. To coraz popularniejsze rozwiązanie w protetyce stomatologicznej. Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie niejednej osoby - decydując się na taki zabieg, warto wybrać dentystę, który używa wysokojakościowych materiałów stomatologicznych. W ostatecznym rozrachunku chodzi nie tylko o wygląd i trwałość takich protez, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ich stosowania.

 


Wróć do bloga