Fakty i mity dotyczące protez zębowychProteza zębowa jest koniecznością w przypadku utraty uzębienia. Stosuje się ją nie tylko w celu poprawy estetyki uśmiechu, ale także w celu uniknięcia poważnych dysfunkcji, jakie pojawiają się w jamie ustnej w przypadku utraty zębów. Na temat protez zębowych krąży wiele mitów, które sprawiają, że odkładamy wizytę u stomatologa i protetyka lub nieświadomie wpływamy na trwałość i estetykę protezy. Sprawdź, czy i ty w nie wierzysz.

Główną przyczyną noszenia protezy są zaniedbania higieniczne - fakt czy mit?

Noszenie protezy zębowej bywa powodem do wstydu. Powszechnie panuje przekonanie o tym, że przyczyną noszenia protezy jest niedbanie o zęby. To jeden z częstych mitów, które są niezwykle krzywdzące dla osób korzystających z uzupełnień protetycznych. Utrata zębów nie musi wiązać się jedynie z zaniedbaniami higienicznymi. Nawet u młodych osób, które dbają o zęby, może dojść do poważnego urazu, choroby, w wyniku której zęby ulegną znacznemu osłabieniu oraz innych problemów zdrowotnych, których skutkiem będzie utrata uzębienia.

Proteza zębowa służy jedynie poprawie estetyki uśmiechu - fakt czy mit?

Proteza zębowa poprawia wygląd, jednak jej nadrzędną rolą jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Dzięki protezie zębowej można uniknąć problemów podczas mówienia i spożywania posiłków oraz przesuwania się pozostałych zębów w szczęce. Mitem jest to, że proteza zębowa wpływa jedynie na wygląd, o czym warto pamiętać, mając nawet niewidoczne braki w uzębieniu.

Nie ma potrzeby wykonywania protezy zębów trzonowych - fakt czy mit?

Jeżeli nie widać ubytku, to nie musimy mieć protezy? To kolejny mit, który trzeba obalić. Tracąc zęby trzonowe, także trzeba wykonać protezę, bo jej brak wpływa za zdrowie i wygląd pozostałych zębów. Jeżeli zrezygnujemy z protezy, zęby zaczną się przesuwać, pojawią się problemy z gryzieniem pokarmów i inne kłopoty stomatologiczne.

Protezę noszą tylko osoby dorosłe - fakt czy mit?

Proteza zębowa nie jest rozwiązaniem tylko dla osób dorosłych. Stosuje się ją także m.in. w przypadku dzieci, które utraciły zęby mleczne, co pozwala zapobiegać rozwojowi wad zgryzu i leczyć powstałe już nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Proteza u najmłodszych wspiera także prawidłowy rozwój mowy oraz jest niezbędna do nauki gryzienia i żucia.

Jedna proteza wystarczy do końca życia - fakt czy mit?

Nawet w przypadku seniorów zachodzi konieczność okresowej wymiany protez, która może być związana np. z utratą kolejnych zębów, problemami z dopasowaniem uzupełnienia protetycznego oraz zużyciem się protezy. Warto pamiętać, że proteza wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu uniknięcia rozwoju chorobotwórczych bakterii, które mogą sprzyjać np. zapaleniu dziąseł i próchnicy pozostałych w jamie ustnej zębów.


Wróć do bloga